STRONA GŁÓWNA » ZARABIANIE NA YOUTUBE

ZARABIANIE NA YOUTUBE

Zarabianie na YouTube – temat, który intryguje wiele osób. Oglądając ulubione filmiki, rzadko (lub coraz częściej?) zdajemy sobie sprawę z tego, że właśnie dorzucamy swój „grosik” do monetyzacji ulubionego youtubera.

Oczywiście wysokość profitów danego vlogera, jest uzależniona od wielu czynników. Podstawową sprawą jest samo włączenie opcji zarabiania (monetyzacji) na danym video.

Kolejnymi parametrami są: liczba wyświetleń oraz interakcja internautów, którzy lajkami i komentarzami „podbijają” pozycjonowanie filmu w serwisie.

Dzięki temu, dany materiał może zobaczyć większa ilość ludzi. Ilość subskrybentów (i kraj ich pochodzenia) ma również niebagatelne znaczenie. Jednak skąd ich brać, jak przyciągnąć widzów na kanał? Kontentem. A dokładnie jego jakością.

Przede wszystkim, zastanów się jaką tematykę będzie miał Twój vlog. Czy chcesz mówić o polityce, wrzucać swoje gameplay-e, prezentować zakupy, opowiadać o kosmetykach, podróżach, samochodach, sporcie itd.

Ważne, żebyś robił to z serducha, żebyś się na tym znał i robił to z pasji. Nie myśl o zarabianiu. Przyciągnij widzów oryginalnością i zawartością video.

Kopiowanie cudzych filmów nie jest dobrym pomysłem. Ich autor/właściciel może zgłosić Youtubowi prawa autorskie i „Twoja” wstawka będzie usunięta.

Otrzymasz również od serwisu ostrzeżenie. Lepiej kręcić autorskie vlogi – mamy wtedy pewność ich oryginalności. Na tej stronie masz krótkie wskazówki od samego Youtube. Ok, masz już filmik i chciałbyś coś na nim zarobić. Jakie masz opcje?

SPOSOBY NA ZARABIANIE NA YOUTUBE

1. Reklamy

Najpopularniejszą metodą czerpania profitów z YT, są płatne reklamy – a dokładnie Google Adsense. Jednak jeśli jesteś początkowym youtuberem, nie nastawiaj się na wielkie kokosy.

Twórcy w Polsce mają o wiele mniejsze stawki za 1000 wyświetleń niż ci amerykańscy.

Serwis dopuszcza wiele form reklamowych (bannery, tekst, reklamy video przed i w trakcie Twoich filmików).

Google jest właścicielem Youtube, więc bardzo łatwo powiążesz oba konta (co jest warunkiem koniecznym do monetyzacji).

Wszelkie statystyki będziesz mógł śledzić dzięki usłudze Google Analitics.

2. Współpraca z markami

Kolejnym sposobem zarabiania jest współpraca z firmami oraz markami. Tutaj jest jednak jeden problem. Tacy partnerzy sami dobierają sobie współpracowników.

Jakimi kryteriami się kierują? „Wielkością” youtubera oraz tematyką jego kanału.

Wielkość oznacza zasięg jego filmików (ilość wyświetleń) oraz ogólna liczba jego subskrybentów.

Z kolei jeśli chodzi o tematykę, firmy szukają vlogerów, którzy w jakiś sposób nawiązują do branży danej marki lub określonego produktu.

3. Dotacje

Posiadając wiernych i licznych fanów, możesz skorzystać z ich dotacji. To kolejna opcja zarabiania na YT.

Niezbyt popularna i mało szlachetna – po prostu prosisz swoich widzów o finansowe wsparcie.

Można to robić za pomocą serwisu Patronite.pl, przez PayPal lub po prostu podając numer swojego konta bankowego.

4. Sprzedaż własnych produktów

Jeszcze inną metodą spieniężania na własnej twórczości, jest sprzedaż własnych produktów – tutaj pole do popisu jest duże.

Jesteś pszczelarzem? Handluj miodem. Robisz piękne, drewniane meble? Zdobywaj klientów na YT, itd.

Co, jeśli nic nie wytwarzasz i nie produkujesz samodzielnie? Możesz np. sprzedawać koszulki za pomocą platformy CupSell.pl.

Oczywiście żeby taki biznes był opłacalny, musisz najpierw wyrobić sobie odpowiednią renomę oraz zdobyć trochę widzów.

Sieci partnerskie to kolejny sposób na zarabianie na YouTube.

Dołączasz do danego programu afiliacyjnego (np. Amazon), wybierasz produkt do promowania, nagrywasz np. jego „unboxing”, opisując wady i zalety zakupu.

Wstawiasz link (partnerski) tego produktu do opisu filmiku. Zarabiasz prowizję na każdej sprzedaży prowadzącej z Twojego linku.

ILE MOŻNA ZAROBIĆ NA YOUTUBE?

Ile zarabia youtuber? Czy to wszystko w ogóle warte zachodu? Nie ma na to prostej i uniwersalnej odpowiedzi.

Dużo zależy od tego, jakie Ty sam masz oczekiwania co do takiej metody zarobkowania w internecie. Chcesz tylko dorobić, czy zająć się tym profesjonalnie.

Najwięksi twórcy w Polsce potrafią zarobić od kilkudziesięciu, kilkuset a nawet ponad milion złotych miesięcznie. Jednak to kanały z setkami tysięcy (a nawet milionami) subskrybentów.

Żaden (lub rzadko który) z nich nie przyzna się, ile oficjalnie zarabia. Szacuje się, że za 1000 wyświetleń reklam, można zarobić kilkanaście złotych.

Z kolei za każde 100.000 wyświetleń filmiku, można spieniężyć około 50 dolarów. Te dane/stawki są oczywiście nieoficjalne. Podaję je jako ciekawostkę i ogólne nakreślenie przybliżonej skali zarobków.

Jak więc widać, zarabianie na Youtube nie jest takie skomplikowane, aczkolwiek trzeba wykazać się pomysłowością i cierpliwością.

Jak zarabiać na YouTube – 20 pomysłów na video

Tworzenie filmów wideo na YouTube, jest jednym z najlepszych sposobów, aby zarabiać pieniądze online.

Aby osiągać przyzwoity dochód z YT, musisz zgromadzić sporą ilość subskrybentów swojego kanału.

Jak ich do siebie przyciągnąć? Oryginalnym kontentem. Jednak wraz z rosnącą konkurencją, coraz trudniej pozyskiwać nowych odbiorców.

Kluczowym pytaniem, staje się więc – jakie filmy wideo robić, aby przyciągnąć widzów?

1. Gotowanie na ekranie

Wszyscy musimy jeść – nic odkrywczego. Jednak niektórzy potrafią/lubią przyrządzać posiłki samodzielnie, a niektórzy zdają się w tej kwestii na innych.

Jeśli należysz do tej pierwszej kategorii, możesz przekuć to w dodatkowy zarobek.

2. Smakuj i recenzuj

Recenzowanie odwiedzanych restauracji i próbowanie posiłków z całego świata, również cieszy się w sieci dużą popularnością.

Coraz więcej osób lubi eksperymentować w kuchni i smakować egzotycznych potraw, więc taka tematyka, na pewno znajdzie wielu fanów.

3. Technologiczne nowinki

Jeżeli jesteś osobą, której nowe technologie nie są obce – stwórz kanał o takim właśnie profilu.

Omawianie nowoczesnych gadżetów i rozwiązań, zawsze będzie na czasie – nowe „zabawki” pojawiają się z coraz większą częstotliwością.

4. Czytaj książki

Mimo nowoczesnych technologii – książki „papierowe” nie są passe. Jeżeli lubisz czytać, skup się na popularnych tytułach i wyraź swoje opinie.

Oczywiście nie możesz zdradzać przy tym zbyt dużo fabuły, ponieważ widzowie szybko uznają, że „spojlerujesz” i szybko wyłączą filmik.

5. Unboxing

Kupiłeś jakiś produkt online? Zrób filmik przedstawiający „odpakowywanie” go.

Następnie podziel się swoimi wrażeniami na temat zakupu. Jeżeli będziesz z niego zadowolony – wstaw link afiliacyjny do tego produktu w opisie video.

6. Jak…?

Jeżeli jesteś np. „złotą rączką” lub znasz „babcine” (skuteczne) metody na poradzenie sobie z jakimś kłopotem – podziel się tym z innymi.

Tutaj pole do popisu jest absolutnie nieskończone – możesz doradzać, jak naprawić rower, jak wywabić plamę z długopisu, jak napisać CV, jak farbować włosy, itd.

7. Screencasting

Tworzenie tutoriali video z korzystania z określonych programów, stron czy aplikacji – to świetny sposób na zdobycie dużej ilości wyświetleń.

Screencasting (nagrywanie ekranu komputera) pokazuje krok po kroku, jak rozwiązać problemy np. z funkcjonalnościami Windowsa, wymianą baterii w laptopie, zdjęciem obudowy z telefonu komórkowego, itd.

8. Samouczki

Internetowe samouczki cieszą się coraz większą popularnością – umożliwiają łatwe i szybkie uczenie się bez konieczności czytania fachowej literatury.

Niezależnie od tego, w jakiej dziedzinie jesteś specjalistą – możesz tworzyć tutoriale wideo z każdej tematyki.

9. Dobry żart tynfa wart?

Pranki biją obecnie rekordy popularności i jeśli są naprawdę dobre – szybko rozchodzą się na YT.

Zawodowi prankerzy dysponują sporymi budżetami, ale Ty możesz przebić ich oryginalnymi pomysłami na żarty. 

10. Śmieszne wpadki

Śmieszne filmiki również cieszą się sporą popularnością w sieci. Jednak większość z nich, to zlepek różnego rodzaju video innych twórców.

Więc tutaj trzeba wykazać się dobrym „researchem” i znaleźć w internecie mało (jeszcze) popularne filmiki. A najlepiej samemu uchwycić jakieś zabawne momenty i wrzucić je na swój kanał. 

11. Podróżowanie

Lubisz podróżować? Nieważne, czy robisz to rowerem, pociągiem, autostopem czy samolotem. Vlogi z podróżniczych wypraw, cieszą się dużą sympatią wśród widzów.

Jeżeli dodatkowo odwiedzasz egzotyczne kraje czy mało popularne miejsca – oglądalność gwarantowana.

12. Najnowsze trendy

Dziel się swoimi opiniami na temat najnowszych trendów i wydarzeń. Możesz komentować politykę, najnowsze wiadomości, kino, muzykę…

Skąd wiedzieć, co jest obecnie na topie? Możesz skorzystać np. z Google Trends.

Licz się jednak z tym, że bieżące tematy, będą podejmowane również przez wielkich medialnych „graczy”, z którymi będziesz musiał konkurować.

Jeżeli więc nie masz jeszcze odpowiednio dużo subskrybentów, ciężko będzie Ci się przebić w takiej niszy.

Lepszym rozwiązaniem jest tutaj komentowanie bardziej lokalnych spraw – dotyczących Twojego miasta czy województwa.

13. Parodiuj gwiazdy

Jeżeli masz talent do naśladowania gwiazd, możesz szybko stać się sławny.

Filmiki parodiujące zachowanie, mowę czy mimikę różnego rodzaju celebrytów – szybko rozchodzą się po sieci. 

14. Kibic i komentator

W Polsce – jak wiadomo – wszyscy znają się na polityce i sporcie. Jeżeli jesteś fanem jakiejś dyscypliny lub klubu (lub konkretnego sportowca) – komentuj bieżące wyniki czy występy.

Zahaczaj nie tylko o czysto sportową tematykę, komentuj również bardziej „pudelkowe” sprawy. 

15. Uliczny reporter

Zadawanie pytań przechodniom, robienie sond ulicznych, to również dobra metoda na tworzenie ciekawego kontentu.

Najlepiej gdy tematyka takich „badań”, porusza ważne, społeczne kwestie lub jest kontrowersyjna.

16. Wywiady z blogerami i youtuberami

Wywiad (nawet krótki) ze znanym blogerem lub youtuberem, to może być Twoja trampolina do sukcesu na YT. Oczywiście aranżacja takiego „interview”, to nie jest prosta sprawa.

Dobrą okazją do spotkania jakichś internetowych celebrytów, są różnego rodzaju „eventy” dla twórców YT czy blogerów.

17. Nagrywanie małych dzieci

Na YT pełno jest filmików ze słodkimi maluchami.

Praktycznie każdy z nich, ma wiele wyświetleń i lajków. Ludzie (niezależnie od grupy wiekowej) lubią oglądać małe szkraby i chętnie dzielą się takimi video z innymi.

18. Zdrowie zawsze w cenie

Zawsze na topie będzie dbanie o zdrowie, wygląd i kondycję fizyczną.

Więc jeśli jesteś np. dietetykiem, instruktorem aerobiku, czy „zwykłym” fanem zdrowego trybu życia – możesz stworzyć kanał YouTube, który pomoże ludziom zachować sprawność fizyczną.

W zależności od tego, w czym jesteś dobry, możesz sugerować różne plany żywieniowe, techniki treningowe i suplementy, które pomogą im zachować sprawność.

W opisie do filmików, możesz umieszczać linki (z programów partnerskich) do polecanych produktów (np. suplementów diety, preparatów witaminowych, itp.).

19. Domowe sposoby na…

Obecnie coraz więcej ludzi poszukuje naturalnych, domowych metod leczenia różnych chorób i dolegliwości.

Jeśli posiadasz na ten temat wiedzę, możesz dzielić się swoimi (i nie tylko) doświadczeniami. 

20. Twoje przemyślenia na temat…

Jeśli jesteś osobą, która interesuje się bieżącymi sprawami (np. polityką) lub kontrowersyjnymi tematami, możesz dzielić się swoimi przemyśleniami na YT.

Filmiki tego typu, mają zwykle sporą liczbę komentarzy (a interakcja użytkowników jest w Twoim interesie) – zarówno osób, które podzielają Twoje poglądy, jak i tych, którzy się z nimi nie zgadzają.

—– —– —–

Omówione powyżej tematy na vloga, to oczywiście nie jedyne pomysły na kręcenie ciekawych filmików.

Twoja twórczość może dotyczyć w zasadzie czegokolwiek (co oczywiście nie narusza prawa i regulaminu YT) – a najważniejsze, żeby robić to z pasją.

Wtedy postawisz się w idealnej sytuacji – będziesz robił to, co lubisz i jeszcze na tym zarobisz.

4/5 - 2 głosów