STRONA GŁÓWNA » TAJEMNICZY KLIENT

TAJEMNICZY KLIENT

Tajemniczy klient – kim jest, na czym polega jego praca? Jak można nim zostać i ile można zarobić? Na te, oraz inne równie istotne pytania, postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Jednak na początek wyjaśnijmy, po co w ogóle ktoś chce płacić za takie usługi.

Otóż według badań MSPA (MYSTERY SHOPPING PROFESSIONALS ASSOCIATION), w aż 68% przypadków za utratę klienta, odpowiada nieodpowiednia obsługa.

I co równie istotne, tylko 4% z niezadowolonych klientów, skarży się od razu „na miejscu”, natomiast pozostałe 96% konsumentów, informuje o swoich doświadczeniach rodzinę i znajomych.

To powoduje oczywiście olbrzymie straty dla firm, które chcąc ich uniknąć, zlecają potajemne kontrole jakości obsługi w swoich punktach sprzedażowych.

I tutaj do akcji wkracza właśnie tzw. Tajemniczy Klient, którego zadaniem jest udanie się na zakupy do określonego punktu, a następnie opisanie swoich doświadczeń z wizyty.

„Mystery shopper” ma do dyspozycji specjalny formularz, składający się zazwyczaj z pytań zamkniętych (TAK/NIE), oraz pozwalających na komentarze i uwagi.

Jakie kryteria są szczególnie brane pod uwagę w trakcie takiego badania? Przede wszystkim jest to wygląd samych punktów sprzedaży, prezentacja produktów oraz obsługa klienta.

Na ten ostatni punkt, składa się powitanie konsumenta, umiejętność sugerowania mu towarów/usług, sposoby zachęcenia do zakupu oraz pożegnanie klienta.

Wynagrodzenie tajemniczego klienta jest uzależnione od rodzaju badania, skali jego trudności oraz ogólnej polityki firmy badawczej.

Praca chałupnicza jako Tajemniczy Klient (Klient Testowy, Tajemniczy Gość), to na pewno jeden z ciekawszych sposobów na zarobek.

Jeśli więc jesteś nim zainteresowany, zapoznaj się z kilkoma niezbędnymi informacjami, które pomogą Ci sprawnie wykonywać swoje obowiązki.

Tajemniczy Klient – wybór oferty pracy

Przed skorzystaniem z jakiejkolwiek oferty, zrób swoje badania, aby uniknąć oszustw. Cała branża mystery shopping dynamicznie się rozwija, a wraz z tym, pojawia się także dużo niewiarygodnych firm, próbujących wykorzystać zaufanie ludzi.

Swój „research” najlepiej zrobić w Internecie, przeglądając fora i blogi. Aby dowiedzieć się czegoś więcej o danej firmie, wystarczy wpisać w wyszukiwarce jej nazwę + słowo: opinie, recenzje, forum, pracownicy, itp.

Nigdy nie decyduj się na podjęcie współpracy z firmą, która wymaga od Ciebie wstępnych wpłat. Legalni i uczciwi kontrahenci, nigdy nie będą pobierać od Ciebie tego typu prowizji.

Podczas rozważań nad współpracą z daną firmą, weź pod uwagę ilość dostępnych sklepów w programie, oraz liczbę zatrudnionych tajemniczych klientów w Twoim regionie (z którymi będziesz musiał konkurować).

Badania, które będą wymagać dokonania dużych zakupów (np. w sklepach elektronicznych), przysporzą Ci więcej niedogodności, ale z reguły są zdecydowanie lepiej płatne.

Zapoznaj się dokładnie ze swoimi obowiązkami – przeczytaj uważnie umowę, klauzule poufności oraz informacji dot. nieujawniania informacji, polityki płatniczej, zasad rozstrzygania sporów i innych.

Jak zostać Tajemniczym Klientem?

Ofert pracy jako tajemniczy klient, można szukać na różnych stronach z ogłoszeniami, na stronach firmowych, oraz portalach rekrutacyjnych:

Praca jako Tajemniczy Klient – jak zacząć?

Postaraj się zarejestrować u jak największej liczby różnych firm (oczywiście tych zweryfikowanych). Praktycznie wszystkie mają swoje strony internetowe, przez które można wysłać swoją aplikację.

Zaopatrz się/pobierz odpowiedni sprzęt, aby sprawnie wykonywać swoje zadania. Będziesz zobowiązany do dotrzymywania terminów badań i raportów, więc odpowiedni sprzęt, będzie wręcz nieodzowny. Czego możesz potrzebować?

Komputer z dostępem do sieci. Sporą część obowiązków, będziesz wykonywać za pośrednictwem komputera, wysyłając raporty, zdjęcia, itd., więc szybkość internetu również nie będzie bez znaczenia.

Aparat. Niektóre zlecenia mogą wymagać wykonania zdjęć. Trudno sobie wyobrazić, aby tajemniczy klient hasał po sklepie ze zwykłym aparatem w ręku. Dlatego dobrej jakości sprzęt foto w telefonie, to absolutna podstawa.

Niezawodny transport w celu dotarcia do każdego zlecenia (w większości przypadków, takie wydatki będą Ci zwracane).

Odpowiedni strój dla każdego zlecenia. W większości przypadków, będą to zwykłe sklepy i butiki, ale niektóre znajdują się w ekskluzywnych restauracjach i apartamentowcach.

Tablet, smartfon lub notatnik, który można łatwo ukryć. Trafiając do kawiarni na szybkiego drinka, nie będziesz musieć spisywać wszystkiego „na żywo”. Jeśli jednak badanie będzie polegać na siedzeniu w restauracji przez kilka godzin, do czasu powrotu do domu zapomnisz o wszystkich swoich wrażeniach i Twoje badanie nie będzie miarodajne.

Zorganizuj się, jeśli wszystko dobrze uporządkujesz od samego początku, Twoja praca rzeczywiście może być przyjemnością.
Kontrola i sprawne zarządzanie zleceniami, pozwoli Ci na wykonywanie większej ich ilości i tym samym, zwiększenia swoich zarobków.
Używaj do tego dowolnych środków – komputera, notebooka, arkusza kalkulacyjnego, notatników, itp.

Zrób prosty system kontroli. W poszczególnych kolumnach uwzględnij nazwę firmy, nazwę zlecenia, lokalizację/adres sklepu, termin płatności oraz datę. Możesz również dodać komentarze, aby przypomnieć o wszelkich szczególnych problemach i wymaganiach dot. przesyłania paragonów, zdjęć, itp.

Monitoruj strony internetowe, blogi firmowe i tablice ogłoszeń, aby ciągle być na bieżąco z informacjami z tej branży.

Przed każdym zleceniem, zapoznaj się szczegółowo z jego wymogami i formularzem, który będziesz musiał wypełnić. W większości przypadków raport jest wypełniany online. Jednak ważne jest, abyś wiedział z wyprzedzeniem, na co masz w szczególności zwracać uwagę podczas badania.

Upewnij się, że możesz sobie pozwolić na kieszonkowe wydatki. Być może będziesz musiał podczas wizyty w sklepie, dokonać zakupu (z własnego portfela), które dopiero potem będzie Ci zrefundowane.

Tajemniczy Klient – pierwsze zlecenie

Przeanalizuj zadania, które masz wykonać podczas tajemniczych zakupów. Każde zlecenie będzie miało swoją specyfikę i wymagania, a firmy mogą mieć swój własny zestaw unikalnych protokołów.

Postępuj zgodnie z instrukcjami – jeśli wytyczne mówią: „Kup mały napój”, nie bądź nadgorliwy i nie kupuj dużego. Niezastosowanie się do instrukcji, może skutkować niezaliczeniem zadania i brakiem wynagrodzenia!

Zwracaj uwagę na szczegóły – m.in. na imiona i nazwiska pracowników, z którymi się kontaktujesz, ich ubiór i produkty, które Ci proponują.

Zawsze rób notatki po każdym zadaniu – szczególnie jeśli odwiedzasz więcej niż jedno miejsce. Ostatnią rzeczą, której chcesz, jest zapomnienie szczegółów lub ich pomylenie. Firma odrzuci raport, jeśli uzna, że partner zastosował „masówkę”.

Upewnij się więc, że każdy raport ma swoją własną historię, podając szczegóły, które są unikalne dla danego miejsca i doświadczenia.

Wybierając odpowiedni strój do zadania, pamiętaj, że Twoją rolą jako tajemniczego kupującego, jest „wtopić się”. Pomyśl o przeciętnych klientach punktu, do którego się wybierasz – co mogą nosić lub skąd pochodzą?

Generalnie rzecz biorąc, będziesz otrzymywać zlecenia dostosowane do swojej osoby. Jeśli jesteś 27-letnią kobietą, prawdopodobnie firma nie wyśle Cię np. do sklepu wędkarskiego.

Jeśli wejdziesz np. do salonu samochodowego i poprosisz o yyy… jakiś czarny, a następnie usłyszysz zalew fachowych informacji i pytania, co do Twoich szczególnych potrzeb – nie panikuj.

Udaj klienta, który po prostu nie szuka niczego konkretnego, pragnie jedynie zapoznać się z aktualnymi ofertami z różnych kategorii i półek cenowych.

Zachowaj szczególną dyskretność przy robieniu notatek czy zdjęć. Pamiętaj, że może Cię obserwować nie tylko personel, ale także czujne oko kamer.

Bądź punktualny i niezawodny. Zlecenia muszą być wykonane w określonym czasie, więc konieczne jest dopasowanie ich do harmonogramu.
Ponadto, upewnij się, że raporty wraz z paragonami i np. zdjęciami, zostały wysłane co najmniej na kilka dni przed upływem terminu.
Dla wszystkich korporacji, czas – to pieniądz. Jeśli nie będziesz rzetelnym partnerem, firma szybko znajdzie na Twoje miejsce kogoś innego.

Jeśli czujesz, że jakieś zlecenie może przerastać Twoje możliwości, skontaktuj się z firmą i poproś o jego zmianę, lub np. przedłużenie terminu jego realizacji.

Nie popadaj w zbytnią rutynę – potknięcie mogą Cię drogo kosztować, a błąd można popełnić nawet przy błahych kwestiach.

Tajemniczy Klient – raport

Przykładaj się do każdego zlecenia i w równym stopniu, do raportu. To właśnie na jego podstawie, firma będzie oceniać wartość Twojej pracy.

Sprawdź pisownię, interpunkcję i gramatykę. Istnieje wiele darmowych narzędzi do sprawdzania pisowni i gramatyki. Wiele osób kopiuje i wkleja tekst np. do Worda, aby upewnić się, że wszystko pod tym względem jest ok.

Zapoznaj się z wymogami dot. sprawozdawczości. Dowiedz się, czy firma preferuje pisanie w pierwszej osobie – w pojedynczej narracji, czy z perspektywy obiektywnej – z punktu widzenia osoby trzeciej.

Czy firma chce, aby nazwy współpracowników były używane w narracji, czy nie. Czasami firmy wolą, aby ich pracowników nazywać „współpracownikami”, „specjalistami ds. sprzedaży” lub jakąś inną nazwą. Raporty sporządzasz dla klientów, więc trzymaj się tych zasad i preferencji.

Twoim celem jako tajemniczego kupującego, jest po prostu zgłosić obiektywne dane faktyczne. Niektóre firmy będą jednak pytać o Twoje subiektywne opinie, wrażenia i odczucia:

  • obsługa była opryskliwa, zbywała mnie, co sprawiło, że czułem się nieważnym klientem
  • pracownik odebrał telefon i rozmawiał tak szybko i niewyraźnie, że nie byłem pewien, czy zadzwoniłem we właściwe miejsce
  • asystent był bardzo pomocny, świetnie znał się w tematyce oferowanych produktów i opowiadał o technicznych szczegółach, bardzo przystępnym językiem

Bądź rzetelny i szczery – wszyscy lubią pracować z ludźmi, którym mogą zaufać. Wyrabiając sobie dobrą markę, będziesz otrzymywać więcej lepiej płatnych zadań. Nie ma jednak potrzeby, abyś robił coś „ponadprogramowo” – bądź solidny w tym, co robisz.

Tajemniczy Klient – zarobki

Najlepsza część, czyli wynagrodzenie. Jego wysokość zależy od danej firmy, rodzaju oraz ilości wykonanych zleceń.

Termin płatności również może być różny, podobnie jak jej forma (np. przelew na konto bankowe, Skrill, PayPal, itd.).

Stawki mieszczą się zazwyczaj w przedziale 20-50 zł, za poprawnie wykonane zadanie.

Przeciętne zlecenie, wynosi około 30 min., ale nie można zapominać również o czasie, jaki przeważnie trzeba poświęcić na dotarcie do punktu docelowego.

Poza tym, po skończonym badaniu, należy sporządzić i wysłać raport.

Zdarzają się także zlecenia, za których płatność może sięgać nawet 100 zł, jednak są one rzadkością i wymagają dużego nakładu pracy i czasu.

Takie zadania otrzymują doświadczeni „tajniacy”, i jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę w tej branży, prawdopodobnie nie będą dla Ciebie z początku dostępne.

Tajemniczy Klient – opinie z sieci

  • Ja pracuję w Krakowie dla … , jestem zadowolona, w każdym miesiącu dorabiam sobie po kilkaset złotych.Jasne że to nie jest praca na stałe , ale jako dodatkowe zajęcie jak najbardziej.
    Kasę dostaję terminowo.
  • Praca jako tajemniczy klient nie jest dla każdego. Aby umieć poprawnie wykonać badanie należy wpierw przygotować się merytorycznie.
  • Realizowałem badania jako tajemniczy klient czy tester, mam bardzo pozytywne wrażenia, wysokie stawiki, elastyczny grafik, pracujesz kiedy chcesz. Dobry kontakt z pracownikami.
  • Ja pracowałam teraz w lutym 2018 dla firmy …, początkowo jest wszystko super w rozmowie telefonicznej, później e-mail za e-mailem, kontrole w supermarketach są fatalne, ponieważ, gdy pracuje przykładowo 40 pracowników, wymagają każdego skontrolować.
  • Fajny sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Miałem na początku co do tego wątpliwości ale zawsze podobało mi się, że mogłem napisać do osoby która odpowiadała na różne pytania związane z pracą., Niedawno dostałem pierwszą kasę i dalej robię ankiety więc wszystko wydaje się fair. 

Jak więc widać, opinie o pracy tajemniczego klienta, są różne. Jeśli chcesz spróbować szczęścia w tej branży, wybierz uczciwą firmę – tak, aby w przypadku niepowodzenia, przynajmniej na tym nie stracić.

Tajemniczy klient – pytania i odpowiedzi

Jak działa tajemniczy klient?

Praca tajemniczego klienta polega na dyskretnej obserwacji sposobu i jakości obsługi w punktach handlowych i usługowych. Taka osoba wciela się w rolę zwykłego klienta bez ujawniania swojej rzeczywistej roli.

Ile zarabia tajemniczy klient?

Zarobki tajemniczego klienta różnią się w zależności od rodzaju badania oraz doświadczenia wykonawcy. Zwykle stawka za zlecenie wynosi około 20-30 zł.

Jakie pytania zadaje tajemniczy klient?

Tajemniczy klient pyta najczęściej o szczegółowe cechy danego produktu oraz o wyrażenie o nim opinii przez samą obsługę sklepu.

3.7/5 - 46 głosów