Praca chałupnicza – co to jest? Gdzie szukać uczciwych ofert pracy chałupniczej w domu? Czy składanie długopisów nadal jest najpopularniejszym zajęciem? Czy istnieje chałupnictwo z dowozem do domu? Sprawdzam najlepsze pomysły.
Praca chałupnicza – co to jest?
Chałupnictwo polega na drobnej wytwórczości, wykonywanej u siebie w domu (we własnym warsztacie) na zlecenie i z surowców/materiałów dostarczanych przez zleceniodawcę.
W praktyce, praca chałupnicza obejmuje jeszcze wiele innych metod, pozwalających na zarabianie w domu, które niekoniecznie polegają na wytwarzaniu czegoś.
Z racji dużej elastyczności, jeśli chodzi o czas pracy oraz niewielkiego (lub żadnego) kapitału, potrzebnego do rozpoczęcia takiej działalności, chałupnictwo cieszy się sporą popularnością.
Jednak żeby nie było tak kolorowo, w tego rodzaju zajęciach, należy uważać na oszustów. Ogłoszenia mówiące o łatwym, szybkim i dużym zysku bez pracy, od razu można włożyć między bajki.
Najczęściej są to po prostu próby wykorzystania naiwnych ludzi na wykonanie pracy za darmo, lub nawet wyłudzenia od nich pieniędzy.
Jak choćby przy „sławetnym” skręcaniu długopisów, kiedy to zleceniodawca wymaga wstępnej zaliczki na: do wyboru – materiał, kaucję, opłaty manipulacyjne, identyfikator, itp. Oczywiście nie każda taka oferta będzie oszustwem, ale trzeba na takie bardzo uważać.
Ile można zarobić na chałupnictwie?
To oczywiście zależy, na jaką pracę się zdecydujemy. Przyjrzyjmy się potencjalnym zarobkom na przykładzie wspomnianego już wcześniej, składania długopisów.
W paczce, którą otrzymamy(?) znajdować się będzie 5 tys. sztuk długopisów do złożenia. Za każdy z nich, płatność netto wynosi 0,13 zł. Czyli za paczkę, można zarobić 650 zł. Wprawiony pracownik, „ogarnie” w godzinę ok. 80 długopisów. To teoria.
W rzeczywistości może być tak, że po przelaniu „zaliczki na materiał” (zwykle 50 zł), kontakt z oferentem się urwie. Żadnych surowców oczywiście nie otrzymasz, a swoich pieniędzy już nie zobaczysz (nie mówiąc o ich zarobieniu).
Praca chałupnicza – jak uniknąć oszustów?
Jeśli jednak zdecydujesz się zaryzykować i skorzystać z jednej z ofert typu: skręcanie długopisów, pieczętowanie kopert, drukowanie ozdób, itp. – musisz podjąć podstawowe kroki bezpieczeństwa, które pomogą w łatwy sposób zdemaskować oszusta.
Pierwszym z nich, jest sprawdzenie danej firmy (czy w ogóle takowa istnieje) poprzez numer NIP i REGON. Takie dane są publicznie dostępne i można je znaleźć na tej stronie.
Kolejnym sposobem na sprawdzenie wiarygodności zleceniodawcy, jest wykonanie telefonu pod wskazany numer kontaktowy (najlepiej stacjonarny).
Jeśli go nie ma, lub firma nie chce go udostępnić – to powinna być dla Ciebie czerwona lampka alarmowa.
Kolejną metodą jest internet, a konkretnie fora i blogi. Po prostu wpisz w wyszukiwarkę nazwę firmy + słowo: opinie, recenzje, forum i zobacz co sądzą o niej inni.
Ostatnią sprawą jest umowa. Jeśli zleceniodawca wszystko chce zrobić „na słowo” i wzbrania się przed udokumentowaniem takiej umowy na piśmie, jego intencje są chyba jasne…
Chałupnictwo z dowozem do domu
Prac zarobkowych, które można wykonywać w domu jest naprawdę mnóstwo. Jeżeli jednak zależy Ci na jak największym komforcie (lub nie masz możliwości wygodnego transportu), możesz szukać ofert, które zapewniają chałupnictwo z dowozem do domu.
W takim wariancie zleceniodawca dostarcza Ci do miejsca zamieszkania wszystkie potrzebne do pracy materiały.
PRACA CHAŁUPNICZA I CHAŁUPNICTWO – POMYSŁY NA 2023
1. Wypełnianie ankiet za pieniądze
Wypełnianie ankiet online cieszy się bardzo dużą popularnością.
Jest to praca chałupnicza bez opłat (kaucji) i wkładu własnego – wszystko, co zarobimy jest czystym zyskiem.
Oczywiście kluczem do skutecznego czerpania dochodów z takiego zajęcia, jest współpraca tylko ze sprawdzonymi i od lat wypłacalnymi serwisami ankietowymi.
Ich lista nie jest długa, ale lepiej pracować z pewnością, że otrzyma się za swój wysiłek wynagrodzenie, niż tracić czas na niepewne projekty.
Praca w każdym z poniższych serwisów może przynieść łącznie do kilkuset złotych miesięcznego zarobku.
We wszystkich serwisach wypłata jest możliwa po uzbieraniu wymaganego progu. W zależności od portalu, wypłatę można zlecić bezpośrednio na konto bankowe lub na jeden z darmowych procesorów – Skrill lub PayPal. Niektóre panele stosują punktowy system nagradzania – zdobyte punkty zamieniamy potem na realne pieniądze. Pozostałe serwisy za wypełnienie ankiety naliczają od razu realne pieniądze. Na każdej stronie można założyć tylko 1 konto na jedno gospodarstwo / IP komputera.
Jak wypłacać zarobki?
2. Pisanie tekstów
Blogerzy oraz inne osoby/firmy działające w przestrzeni internetowej, potrzebują odpowiednich treści (kontentu) dla swoich stron.
Realia są jednak takie, że nie każdy jest wystarczająco utalentowany w pisaniu tekstów, a większość twórców nie może sobie pozwolić na zatrudnianie pełnoetatowych autorów.
I tutaj właśnie jest okazja do zarobku dla copywriterów, których ze zleceniodawcami łączy m.in. taki serwis jak Textbookers.
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o tym portalu i przeczytać opinie o Textbookers – zapoznaj się z jego charakterystyką w naszym artykule o TB.
3. Korepetycje online
To zajęcie może zainteresować przede wszystkim studentów, którzy ze zdobywaniem wiedzy są „na bieżąco”.
Wszelkie samouczki, poradniki i korepetycje, można fajnie „opakować” i jako cyfrowy produkt, sprzedawać na różnego rodzaju portalach ogłoszeniowych i forach dla studentów (obecnych i przyszłych).
4. Okoliczny mechanik
Solidny, sprawdzony i szybki mechanik, to w dzisiejszych czasach skarb. Nikt nie chce się rozstawać ze swoim autem na dłużej, a oddawanie pojazdu do serwisu, wiąże się zazwyczaj z odczekaniem swojego.
Często takie usterki nie są jednak poważne i do ich rozwiązania, wystarczyłoby rzucenie okiem przez sprawnego mechanika.
Jeśli więc posiadasz doświadczenie w tego typu sprawach, nawet bez otwierania oficjalnego warsztatu, możesz świadczyć taką pomoc wśród okolicznych mieszkańców.
5. Naprawy komputerów
Kolejnym zajęciem, które możesz wykonywać w domu, jest naprawa komputerów. Swoje usługi możesz oferować zarówno osobom prywatnym, jak i firmom komercyjnym.
Ciekawostką jest fakt, że coraz więcej podmiotów, oferuje usługi naprawiania komputera zdalnie.
6. Produkcja noży
Jeśli masz smykałkę do robót rzemieślniczych i posiadasz jakiś warsztat, możesz spróbować swoich sił w produkcji noży.
Szczególnym wzięciem cieszą się te, o oryginalnym „dizajnie”, zwłaszcza myśliwskie i kuchenne.
7. Spawanie
Jeśli jakimś cudem nie możesz znaleźć pracy jako spawacz, a posiadasz odpowiednie umiejętności i sprzęt, możesz świadczyć takie usługi prywatnie.
Na brak klientów na pewno nie będziesz narzekać. Jedynie czego może Ci zabraknąć, to czasu na zrealizowanie kolejnych zleceń.
8. Opieka nad dziećmi
Pracujący (częste nadgodziny) rodzice, potrzebują zaufanych ludzi, którym powierzą pod opiekę swoje dzieci. Dlatego sprawdzone nianie, są dzisiaj bardzo poszukiwane.
W zależności od naszych możliwości, można wziąć pod opiekę jedno, lub nawet kilka dzieciaków, tworząc niejako „domowe przedszkole”.
9. Sprzątanie
Coraz więcej ludzi nie ma czasu na sprzątanie własnych domów i powierza to zadanie wyspecjalizowanym firmom.
Taką usługę można świadczyć również indywidualnie, np. sprzątając biura, powierzchnie handlowe, biznesowe, domy, pokoje/apartamenty prywatne, a także nagrobki.
10. Pszczelarstwo i produkcja miodu
Dobra moda na coraz zdrowsze odżywianie i poszukiwanie naturalnych produktów, zatacza coraz szersze kręgi.
Coraz większa świadomość ludzi w temacie: choroby a odżywianie, powoduje poszukiwania zdrowego jedzenia.
Do takich produktów, na pewno zalicza się naturalny miód, który przynosi wiele korzyści leczniczych.
Pszczelarze mogą również (oprócz miodu), sprzedawać pszczeli wosk.
11. Produkcja świec
Świece (pomimo naszego „scyfryzowanego” świata) są nadal bardzo popularnym towarem. Ich produkcja (wbrew pozorom) nie jest jakimś skomplikowanym procesem, aczkolwiek wymaga specjalistycznego sprzętu.
12. Produkcja biżuterii
Produkcja własnej biżuterii, może być bardzo intratnym biznesem. Tym bardziej, jeśli uda Ci się zdobywać coraz szersze grono kupców, co przyczyni się również do zbudowania marki.
Gdzie sprzedawać takie produkty? Np. na platformach promujących sztukę i rzemiosło, takich jak Etsy.com, lub na portalach społecznościowych.
13. Produkcja galanterii skórzanej
Podobnym sposobem na czerpanie zysków z pracy własnych rąk, jest tworzenia wyrobów skórzanych, takich jak zegarki, paski, buty i torby.
14. Artykuły papiernicze
Pomimo powszechności urządzeń elektronicznych, papier w dalszym ciągu znajduje swoje zastosowanie.
Ludzie nadal korzystają z papierowych notatników, opakowań, kopert, kart okolicznościowych, samoprzylepnych karteczek, itd.
15. Stolarka
Kolejnym pomysłem na domowy biznes, jest stolarka.
Można produkować i sprzedawać drewniane zabawki, deski do krojenia, dekoracje, tacki, ołówki i inne przedmioty, które mogą być używane w domu lub w biurze.
16. Domowa gastronomia
Gotowanie i pieczenie na różnorakie okazje, jest jednym z popularniejszych sposobów na dodatkowy zarobek.
Taki rodzaj cateringu ma coraz większe wzięcie, ponieważ coraz więcej ludzi poszukuje domowego jedzenia, a nie „masówek” ze sklepów i cukierni.
17. Produkcja pelletu
Ograniczanie emisji spalin i co za tym idzie, wymiana kotłów węglowych na te, bardziej ekologiczne – powoduje coraz większe zapotrzebowanie np. na pellet.
Taka forma zarobku wymaga inwestycji, ale w perspektywie czasu, może być dochodowym biznesem.
18. Producent karmy dla zwierząt domowych
Coraz więcej właścicieli zwierząt wybiera ekologiczną karmę, ponieważ uważa się, że jest ona zdrowsza i bezpieczniejsza dla zwierząt.
Możesz wymyślić własną formułę/mieszankę karmy i zacząć zarabiać pieniądze na jej sprzedaży właścicielom i sklepom zoologicznym.
19. Wędkarstwo – nie tylko hobby
Jeśli lubisz łowić ryby i masz licencję połowową, możesz sprzedawać swoje zdobycze innym. Świeże ryby mają swoich amatorów i na pewno znajdą nabywców.
20. „Złota rączka”
Całkiem niezłe pieniądze, można zarobić również jako tzw. „złota rączka”. Jest mnóstwo ludzi, którzy albo nie potrafią, albo nie mają czasu na drobne naprawy w swoim domu (i wokół niego).
Czasami są to naprawdę banalne usterki, na których naprawie można szybko podreperować swój budżet.
21. Masażystka
Jeśli masz licencję masażystki (kurs w zależności od rodzaju masażu, można ukończyć nawet w kilka dni), możesz świadczyć tego typu usługi w swoim domu.
A jeżeli dysponujesz takimi możliwościami, rozważ również mobilny gabinet masażu (z dojazdem do klienta).
22. Osobisty trener sprawności fizycznej
Panujące obecnie trendy na dbanie zdrowie i sprawność fizyczną, wykreowały nowy zawód – osobistego trenera fitness.
Taka osoba uczy ludzi, jak rozwijać i utrzymywać najlepszą sprawność fizyczną, ładną rzeźbę ciała i jak przy tym zdrowo się odżywiać.
23. Wynajem sprzętu
Jest to biznes bardzo dochodowy, ale wymaga nakładów kapitałowych.
Możesz zakupić sprzęt, o którym wiesz, że jest bardzo potrzebny w Twojej okolicy (taki jak sprzęt budowlany) i zarabiać pieniądze na jego wynajmie.
Osoby, których nie stać na zakup własnego sprzętu, a jest im on potrzebny do wykonania określonych prac, korzystają z takich właśnie wypożyczalni.
24. Projektowanie i drukowanie 3D
Druk 3D jest coraz popularniejszą usługą, która wkracza w coraz to nowe branże. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na kupno tego specjalistycznego sprzętu.
Jeśli dysponujesz kapitałem na zakup drukarki dobrej jakości, na brak zleceń nie powinieneś narzekać.
25. Usługi grafika, informatyka, programisty
Podobnie jak w przypadku pisania tekstów, możesz sprzedawać swoje usługi projektowania grafiki, osobom indywidualnym i właścicielom firm online i offline.
Możesz projektować blogi, strony e-commerce i strony biznesowe dla osób prywatnych i przedsiębiorstw handlowych.
Tworzenie aplikacji mobilnych i rozwój oprogramowania biznesowego, to kolejny lukratywny pomysł na biznes.
Ponieważ dla wielu firm i osób prywatnych, jest to niezbędne do prowadzenia działalności.
Ciekawą opcją na dodatkowy zarobek będzie również kopanie Bitcoina na przeglądarce
Więcej informacji o powyższym programie znajdziesz również na: https://zarabianiewdomu.com/jak-kopac-kryptowaluty/
26. Projektant koszulek
Pieniądze zarobić można również projektując i sprzedając koszulki. Jeśli czujesz się w tej branży dobrze, możesz pójść jeszcze dalej i projektować więcej rodzajów odzieży.
Możesz założyć własną linię odzieżową lub sprzedać prototypy projektowe właścicielom marek i linii odzieżowych.
Takie zajęcie można połączyć również z pracą, jako tzw. tajemniczy klient.
27. Freelancer
Realizujesz projekty na zlecenie, najczęściej specjalizując się w danej dziedzinie.
Spektrum obejmujące pojęcie freelancer, jest bardzo duże i obejmuje najczęściej programowanie, dziennikarstwo, fotografię, doradztwo, grafikę i inne zajęcia, związane z pracą twórczą.
Do kategorii freelancingu, należy również copywriting. Jeśli więc rozważasz zarabianie w ten sposób, dowiedz się, na czym dokładnie polega praca zdalna jako Copywriter.
28. Sprzedaż płodów gospodarstwa domowego
Jeśli posiadasz gospodarstwo rolne (lub choćby działkę), możesz sprzedawać produkty uzyskane z tejże działalności.
Świeże owoce, warzywa, jaja, zawsze będą mieć rynek zbytu. A stworzenie sobie siatki stałych klientów, pozwoli usprawnić i przyspieszyć całą sprzedaż.
29. Akcesoria do telefonów komórkowych
Telefon komórkowy, to dziś właściwie jak kolejny organ człowieka. W zasadzie nigdy się z nim nie rozstajemy.
Producenci komórek wymyślają do nich mnóstwo akcesoriów: szybkie ładowarki, obudowy ochronne, urządzenia głośnomówiące, urządzenia do ulepszania zdjęć, urządzenia pamięci masowej i tak dalej.
Można kupować je luzem w większych ilościach (rabaty) np. z Chin i odsprzedawać z zyskiem.
Tutaj asortyment można rozszerzyć i na inne kategorie, ale na początek warto sprawdzić się w czymś mniej ryzykownym.
30. Renowacja mebli
Pozornie stare (często wyrzucane) graty, mogą dać Ci okazję do naprawdę sporego zarobku.
Renowacja mebli wymaga dobrej znajomości branży, ale zdecydowanie daje możliwości przyzwoitego dochodu.
Aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień, należy pamiętać o zapoznaniu się z przepisami, dotyczącymi zakładania działalności gospodarczej w danej lokalizacji. Tyczy się to przede wszystkim prac, które wiążą się z produkcją.
Praca chałupnicza – pytania i odpowiedzi
Co to jest praca chałupnicza?
Chałupnictwo polega na pracy wykonywanej w zaciszu własnego domu na zlecenie konkretnej firmy.
Ile można zarobić na pracy chałupniczej?
Praca chałupnicza stwarza możliwości na zarabianie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie. To dobra okazja na dodatkowy zarobek, podreperowanie domowego budżetu i zadbanie o swoje finanse osobiste.
Praca chałupnicza – jaka umowa?
Rodzaj umowy reguluje w tym przypadku kodeks pracy. W chałupnictwie mamy do czynienia z tzw. umową o pracę nakładczą.”