STRONA GŁÓWNA » JAK ZOSTAĆ COPYWRITEREM

JAK ZOSTAĆ COPYWRITEREM

Zastanawiasz się, jak zostać copywriterem w internecie? Sprawdź, w jaki sposób można zarabiać online na pisaniu tekstów.

Któż z nas nie marzy po cichu o zdalnej pracy w domowym zaciszu? Dobrze wyspani, w kapciach, z kubkiem kawy w ręku, zasiadamy przy biurku o dogodnej dla nas porze.

Sami regulujemy sobie czas pracy, przerwy, wybieramy zlecenia, które nam odpowiadają.

Brzmi jak nierealna bajka? Nie do końca. To wszystko może okazać się możliwe, jeśli pracuje się na stanowisku copywritera.

Oczywiście nie wygląda to tak sielankowo, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Jednak jest to praca ciekawa i jedyna w swoim rodzaju.

W niniejszym artykule postaram się ją nieco przybliżyć i odpowiedzieć na pytanie jak zostać copywriterem.

Copywriter – kto to jest, czym się zajmuje?

Copywriter to w Polsce stosunkowo nowy zawód, który jednak dynamicznie się rozwija. Najogólniej i najprościej mówiąc, jest to ktoś, kto zajmuje się tworzeniem i reklamą.

Spotkać się można często z określeniami copywriter i copywriter SEO. Czym różnią się miedzy sobą obydwa te zawody i jaka jest ich specyfika?

Copywriter zajmuje się w skrócie reklamą, głównie tworzeniem nazw, haseł i tekstów reklamowych.

Odpowiada on także za scenariusz filmu reklamowego, radiowej reklamy, tekst ulotki lub ogłoszenia.

Copywriter SEO, natomiast, pisze teksty głównie na potrzeby Internetu, z uwzględnieniem pozycjonowania SEO, czyli z zastosowaniem odpowiednich fraz kluczowych.

Wpływają one na lepsze pozycjonowaniu internetowej witryny, tzn, sprawiają, że znajduje się ona wyżej wśród wyników internetowych wyszukiwarek.

Początkowo nie zwracano zbytniej uwagi na jakość tych tekstów. Liczyła się jedynie jak największa liczba użytych słów kluczowych.

Obecnie jednak niezwykle ważna jest dbałość nie tylko o zgrabne umieszczenie ich w tekście ale także to, aby tekst był poprawny merytorycznie i interesujący.

Oczywiście można te dwa zajęcia łączyć. Copywriter może pracować jednocześnie jako copywriter SEO i odwrotnie.

Nazwa, która w pierwszym momencie kojarzy się z kopiowaniem nie jest szczególnie trafna, bowiem zawód copywritera nie ma z kopiowaniem absolutnie nic wspólnego.

Wręcz przeciwnie – tworzy on zupełnie nowe treści, które powinny odznaczać się świeżością spojrzenia i oryginalnością.

Jak zostać Copywriterem – wykształcenie

Mówiąc wprost, nie ma to znaczenia. Dobry copywriter powinien odznaczać się szeregiem cech, które przydadzą się w tym zawodzie, a które opisane zostaną poniżej.

Wykształcenie nie ma większego wpływu na zdolność do pisania dobrych tekstów.

Niektórzy twierdzą nawet, że studia takie jak polonistyka i umiejętności na nich zdobyte nieco przeszkadzają.

Jednak jest sporo polonistów wykonujących obecnie zawód copywritera, wystarczy jedynie pozbyć się niechcianych nawyków.

Wielu copywriterów to samoucy, którzy krok po kroku zdobywali pierwsze szlify.

Samodzielnie docierali do coraz to nowych klientów, tworząc i rozbudowując swoje portfolio, a obecnie są wziętymi i cenionymi twórcami.

Niektórzy początkowo traktowali ten zawód jako dodatkowy sposób na zarobienie pieniędzy.

Z kolei inni rzucili wszystko, aby z dnia na dzień zaangażować się w copywriting.

Jakie cechy powinien posiadać dobry Copywriter?

Jak już zostało wspomniane copywriter nie musi mieć żadnego kierunkowego wykształcenia, choć w ostatnim czasie pojawiły się już takie specjalności na niektórych studiach.

Musi on za to mieć szereg cech i umiejętności, które bardzo się w tej branży przydadzą.

Przede wszystkim kandydat na twórcę tekstów reklamowych musi mieć jasny umysł, pełen pomysłów oraz oryginalne i świeże spojrzenie na wiele tematów.

Aby tak się stało, powinien on mieć szerokie zainteresowania i sporo czasu poświęcać na czytanie książek, artykułów, oglądanie interesujących programów, generalnie wszystkiego, co poszerza wiedzę i horyzonty.

Przyda się więc także zdolność do gromadzenia i przetwarzania wiedzy, a także łatwość wykorzystywania i dzielenia się tymi informacjami.

Ważne jest, aby potrafił wczuć się w odbiorcę, do którego chce trafić, wykorzystywał odpowiednie zwroty i styl pisania, a przede wszystkim umiał użyć odpowiednich argumentów aby przekonać go to, co chce przekazać.

Powinien umieć pracować samodzielnie oraz w grupie, a także pod presją czasu. Ważne jest oczywiście lekkie pióro i potrzeba pisania.

Bardzo ważna jest poprawność językowa, błędy są wykluczone, należy dobrze znać język, w którym się pisze, bo oczywiście tworzyć można teksty także w językach obcych.

Komunikatywność i cierpliwość przyda się w kontaktach ze zleceniodawcami i klientami.

Do tego dorzucić można jeszcze dużą wyobraźnię i mamy z grubsza nakreślony portret idealnego copywritera.

Jak widać nie każdy się nadaje do wykonywania tego zajęcia i nie jest ono takie łatwe jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, jednak wiele z tych cech można w sobie z powodzeniem wypracować.

Najważniejsza jest jednak praktyka. Najwięcej nauczysz się pracując, ucząc się na własnych błędach i zdobywając doświadczenie.

To ono będzie później twoją najlepszą reklamą i rekomendacją dla zleceniodawców.

Jak zostać Copywriterem – jak zacząć?

Niezależnie od tego czy bardziej interesuje Cię tworzenie haseł reklamowych czy pozycjonowanie tekstów, czy traktujesz copywriting jako zajęcie dodatkowe, czy też rzucasz się na głęboką wodę, postanawiając się przebranżowić, zacząć musisz od portfolio.

Portfolio powinien mieć każdy copywriter. Zbudujesz je z materiałów, które udało Ci się do tej pory stworzyć, a jeśli dopiero zaczynasz, w portfolio mogą znaleźć się specjalnie napisane w tym celu teksty.

Cokolwiek, co pokaże klientowi, jakie są twoje zdolności i co potrafisz. Nie ma jednego wzoru i wytycznych jak powinno ono wyglądać.

Tutaj także trzeba wykazać się kreatywnością, oryginalnością i poczuciem estetyki.

Warto też pamiętać, aby zawsze zapisywać stworzone przez siebie teksty, mogą się one bowiem przydać nie tylko do tworzonego portfolio.

Często podczas szukania copywritera, klienci zlecający teksty wymagają przesłania przykładowych artykułów na narzucony lub dowolny temat.

Wówczas można przesłać coś stworzonego wcześniej, zamiast poświęcać czas na pisanie nowych treści, które nie wiadomo, czy zostaną kupione.

Jak zostać Copywriterem – praca, czyli gdzie spróbować swoich sił?

Jeśli chcesz sprawdzić czy nadajesz się na copywritera, zwłaszcza SEO, warto zacząć dorywczego pisania tekstów. Istnieje kilka serwisów na których możemy zarejestrować i praktycznie od razu zacząć realizację zleceń.

Nie jest to zbyt dobrze płatne zajęcie, ale za to świetna okazja, na zdobycie doświadczenia i sprawdzenia się w tej dziedzinie. Jeśli teksty będą odpowiednio dobre, zleceń pojawi się więcej i będą one lepiej płatne.

Rejestracja na takich serwisach jest zwykle bezpłatna. Warto zapoznać się z ich ofertami i wybrać taki, który oferuje nie tylko duży wybór zleceń ale także najlepsze wynagrodzenie.

Zazwyczaj w takich serwisach zaczynamy od pisania najtańszych tekstów preclowych. Zwykle są one krótkie (mają ok. 1000-2000 znaków ze spacjami), powinny być unikalne, zawierać słowa kluczowe i ściśle trzymać się tematu głównego.

Jakość precli w hierarchii tekstów jest najniższa, co nie znaczy, że mogą być one pisane w sposób niedbały czy byle jaki.

Innym rodzajem prostych tekstów są opisy do katalogów, czyli krótkie (300-1000 znaków) opisy witryn internetowych, zawierające słowa kluczowe, umieszczane na stronach zwanych katalogami.

Mimo, ze krótkie, powinny być merytoryczne i mieć marketingowe zacięcie. Jeśli pisane precle okażą się dobre, możesz liczyć na inne zlecenia, takie jak teksty zapleczowe.

Są one dłuższe od precli (zwykle 2000-3000 znaków) i lepsze merytorycznie, umieszczane najczęściej na tematycznych i zadbanych stronach.

Na szczycie hierarchii znajdują się teksty tematyczne i specjalistyczne. Te ostatnie na najwyższym poziomie merytorycznym trafiają na specjalistyczne strony internetowe i blogi prowadzone dla specjalistów.

Należy używać w nich fachowego słownictwa, czerpiąc wiadomości i informacje z wiarygodnych źródeł: stron Internetowych czy literatury fachowej.

Jakiekolwiek błędy, merytoryczne czy językowe, są absolutnie niedopuszczalne. Teksty te są najtrudniejsze do stworzenia, ale też najlepiej płatne.

Jak zostać Copywriterem – szukanie innych zleceń

Jeśli sprzedawanie tekstów za pomocą serwisu internetowego to dla Ciebie za mało, możesz rozejrzeć się za zleceniami indywidualnymi.

Znajdziesz je na serwisach z ogłoszeniami, możesz też zwracać się bezpośrednio do potencjalnych klientów, dla których chciałbyś pisać.

W tym momencie wspomniane wyżej portfolio staje się absolutnie niezbędne. Bowiem nikt nie zatrudni copywritera, nie mając pewności, co potrafi i jakiej jakości pracy można się po nim spodziewać.

Solidność i terminowość wykonywanej pracy, a przede wszystkim jej jakość jest najlepszym sposobem na zdobycie renomy a co za tym idzie – kolejnych zleceń.

Możesz też zatrudnić się w firmie, która zajmuje się copywritingiem, wtedy zdany jesteś jednak na to, co zleci ci pracodawca.

W zamian za to, prawdopodobnie, sporo się nauczysz od przełożonych i bardziej doświadczonych współpracowników.

Dla zgłębienia tematu warto sięgnąć po fachową literaturę, której na rynku jest całkiem sporo. Godne polecenia są m.in. takie książki jak:

Copywriter – zarobki

Trudno jednoznacznie udzielić odpowiedzi na to pytanie. Najmniej dochodowe jest oczywiście pisanie tekstów dla sprzedających je serwisów internetowych.

Stawki ustala się tam najczęściej w przeliczeniu na liczbę znaków, a zależą one od rodzaju i jakości tekstu. Wahać się mogą od kilku do kilkudziesięciu złotych za 1000 znaków zawierających spacje (zzs).

Jeśli chodzi o osoby pracujące na etacie, ich wynagrodzenie również zależne jest od różnych czynników. M.in. takich jak doświadczenie, miejsce pracy, a także wielkość miejscowości.

Przyjmuje się, że średnio jest to około 2.10 zł, jednak uśrednianie nigdy nie jest dobrą odpowiedzią. Zarobki dobrego copywritera sięgać mogą równie dobrze 7.000 zł.

Zarobki freelancera są najtrudniejsze do określenia. Zależą bowiem głównie do niego samego, jego umiejętności oraz czasu jaki poświęci na realizowanie zleceń.

Niezależnie od drogi, którą wybierzesz, jeśli chcesz zostać copywriterem, potrzebna Ci będzie wiara w siebie i odrobina samozaparcia. Jeśli uważasz, że nadajesz się do tego zawodu, masz potrzebę pisania i tworzenia – spróbuj.

Przygotuj plan działania, portfolio i zaczynaj. Nie jest to łatwy zawód ale daje ogrom ciągle nowych wyzwań i dużo satysfakcji. Powodzenia!

3.6/5 - 17 głosów