STRONA GŁÓWNA » JAK ZARABIAĆ NA INSTAGRAMIE

JAK ZARABIAĆ NA INSTAGRAMIE

Jeżeli posiadasz konto na Instagramie, pewnie obiły Ci się o uszy opowieści o „instagramerach”, którzy zarabiają na pstrykaniu fotek i dzieleniu się z nimi. Jeśli tak, pewnie przeszła Ci przez głowę myśl, że Ty być może też mógłbyś tak robić.

Podobnie jak blogerzy i youtuberzy, którzy zgromadzili odbiorców wokół tworzonych przez siebie treści, instagramerzy również docierają do określonych grup ludzi i wpływają na ich niektóre decyzje.

Zasięg i wpływ – to dwa czynniki, z którymi zmaga się obecnie wiele firm. Dzięki możliwościom, jakie daje Instagram, twórcy mają sporo opcji na czerpanie z niego zysków.

Niezależnie od tego, czy chcą zbudować potężną markę, czy po prostu zarobić dodatkowe pieniądze i darmowe bonusy.

Ilu followerów potrzebujesz?

Jeśli zastanawiasz się, ilu obserwujących potrzebujesz, aby zacząć zarabiać – będziesz zaskoczony, bo nie nie tyle, ile myślisz.

Wysokość Twoich ewentualnych zarobków, zależy od kilku rzeczy:

 • w jakiej „branży” (niszy) działasz i jak łatwo możesz bezpośrednio powiązać ją z daną kategorią produktów (moda, uroda, jedzenie, fitness – to popularne nisze, oparte na topowych hashtagach)
 • jak bardzo zaangażowani są Twoi followersi (nawet 10 tysięcy, ale „leniwych” – nie będzie znaczyło wiele)
 • jakie metody zarabiania wybierzesz i z jakimi partnerami będziesz współpracował

Oczywiście nikomu nie trzeba chyba mówić, że im bardziej zaangażowani Twoi odbiorcy i im większa ich liczba – tym lepiej.

Czołowi instagramerzy zarabiają krocie na swojej marce. Ale nawet Ci twórcy, którzy mają małą (ale aktywną) grupę śledzących – mają potencjał, by na tym zyskać.

Sprawdzone pomysły na zarabianie na Instagramie

W zależności od atrakcyjności Twojego kontentu, liczby odbiorców i poziomu ich zaangażowania, możesz zarabiać na Instagramie na kilka sposobów:

 • tworzenie sponsorowanych postów dla określonych marek, które chcą dotrzeć do Twojej „publiczności”
 • współpraca z programami partnerskimi i otrzymywanie prowizji od sprzedaży produktów
 • tworzenie i sprzedaż produktów fizycznych, cyfrowych i płatnych usług
 • sprzedawanie zdjęć

Co jest najlepsze w zarabianiu na Insta? To, że jedna metoda na czerpanie profitów, nie wyklucza wcale innej. Przejdźmy więc do szczegółowego omówienia poszczególnych sposobów:

1. Współpraca z markami poprzez sponsorowane posty

Pojęcie „influencer” jest w dzisiejszych czasach bardzo modne.

Influencerem jest w zasadzie każdy, kto poprzez robienie i dzielenie się niesamowitymi rzeczami online – zbudował sobie w ten sposób dobrą reputację. Ich opinie na określone tematy, są przez odbiorców szanowane.

Ludzie zazwyczaj bardziej ufają konkretnej osobie (z którą czują się na dodatek jakoś powiązani), niż wielkim korporacjom i firmom.

Wiele marek zwraca się więc do instagramerów z propozycjami współpracy, polegającej na zamieszczaniu sponsorowanych postów, na temat danego produktu lub usługi.

Oczywiście nie możesz nadwyrężyć zaufania swoich obserwujących i promować wszystkiego, co popadnie (towarów, z których sam nigdy byś nie skorzystał).

Idealną sytuacją jest, kiedy przychody z Instagrama nie są Twoim jedynym źródłem utrzymania.

Możesz wtedy starannie selekcjonować oferty i wybierać tylko te najkorzystniejsze, zarówno dla siebie jak i dla swoich odbiorców.

Negocjowanie warunków współpracy i wynagrodzenia

Zazwyczaj taka współpraca, będzie obejmować tworzenie przez Ciebie określonego kontentu lub filmików wideo.

Umowa będzie ponadto wymagać (prawdopodobnie) Twojej zgody na korzystanie z tych treści na stronie internetowej lub w reklamie firmy.

Warunki takich transakcji, możesz w większości przypadków negocjować.

Zarówno co do szczegółów samej kampanii (jej długości, formy, itd.) jak i sposobu Twojego wynagrodzenia (pieniądze, darmowy produkt, usługa, prezent, lub inne).

Podczas negocjacji, musisz pamiętać o tym, że oferujesz nie tylko treści.

Oferujesz także dostęp do odbiorców, potencjalnie duży zasięg na jednej z najpopularniejszych platform społecznościowych, a także prawa do korzystania z kontentu.

W zagranicznym badaniu ankietowym, w którym wzięło udział 5 tysięcy instagramerów, około 42% stwierdziło, że zarabiało od 200 do 400 dolarów za wpis.

Oczywiście stawki w Polsce, nie będą do takich kwot nawet zbliżone, ale daje to ogólny obraz, jakie pieniądze są w stanie płacić firmy za reklamę na Instagramie.

Jak znaleźć marki do współpracy?

Jeśli jesteś dużym twórcą, firmy prawdopodobnie znajdą Cię same. Ale możesz również szukać marek, które nie są wielkimi korporacjami – które są „bliżej” zwykłych ludzi.

Możesz dotrzeć do nich bezpośrednio – poprzez telefon lub wiadomość e-mail, ale możesz również skorzystać z innych metod.

OLX, Allegro, wiadomość na FB fanpage czy oficjalny twitter danej firmy – to także dobre sposoby, na znalezienie partnera do współpracy.

Z zagranicznych serwisów, warto wymienić: Shoutcart, Fohr Card, Grapevine czy Crowd Tap.

Jeśli chodzi o treści reklamowe, aby nie nadwyrężać zaufania odbiorców, rozważ dodanie hashtagu: #sponsorowane – aby jasno wskazać posty sponsorowane.

Jak stwierdziło około 69% ankietowanych instagramerów,  przejrzystość w kwestii sponsorowania nie wpłynęła na to, jak konsumenci postrzegają ich rekomendacje.

Jak „nieinwazyjnie” umieścić sponsorowany produkt w danym kontencie? Zajrzyj na Instagram i poszukaj przykładowych treści z hashtagiem sponsorowane/reklama.

2. Współpraca z programami partnerskimi

W odróżnieniu od treści sponsorowanych przez marki, afiliacja pozostawia twórcy większą elastyczność i samodzielność, jeśli chodzi o formę reklamy.

Po zapisaniu się do wybranego programu partnerskiego, korzystasz z unikalnych linków do promowanego produktu.

Jak go opiszesz i zrecenzujesz – zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Masz tutaj duże pole do popisu i ogranicza je w zasadzie, tylko Twoja wyobraźnia.

Z jakimi witrynami możesz rozpocząć współpracę? Rozważ w pierwszej kolejności Aliexpress, Amazon, czy Refunder.

Podobnych systemów jest sporo i w zależności od niszy w której działasz, możesz podjąć współpracę z takim, który oferuje produkty powiązane tematycznie z Twoją działalnością.

Zarabianie dzięki programom partnerskim, będzie jeszcze bardziej efektywne, jeśli umiejętnie włączysz w promocję np. bloga i inne kanały marketingowe.

Ważne: linki partnerskie są zazwyczaj długie i wizualnie – nie prezentują się zbyt dobrze. Dobrym rozwiązaniem jest więc skracanie ich (tzw. maskowanie URL-i) za pomocą serwisów takich jak Bit.ly.

3. Własny sklep internetowy

Sprzedawanie „cudzych” produktów i współpraca z innymi markami, nie jest oczywiście jedynym sposobem na zarobek na Instagramie.

Twórcy mogą sprzedawać również swoje produkty: dobra fizyczne, usługi, czy przedmioty cyfrowe.

Trzeba w to zainwestować trochę więcej wysiłku i czasu, ale efekty takiej pracy, mogą dać stały zarobek na bardzo dobrym poziomie.

Jakie są największe atuty własnego biznesu? To Ty decydujesz o wszystkim – nie musisz się martwić o dopasowanie kontentu do reklamowanego produktu („obcej” marki) i nie musisz się głowić nad strategią wysyłania postów.

Co sprzedawać?

 • produkty z nadrukiem/logo własnej marki: koszulki, poduszki, kubki, vlepki, itp.
 • usługi, takie jak fotografia czy doradztwo (tutaj liczy się przede wszystkim porządnie wypełniony profil, własna strona internetowa, czy po prostu łatwo dostępne dane do kontaktu)
 • produkty cyfrowe: kursy, ebooki, szablony projektów
 • własne oryginalne produkty

4. Sprzedawanie swoich zdjęć

Instagram jak wiadomo, służy do dzielenia się zdjęciami. Fotografie są dobrami, które mogą być licencjonowane, drukowane i sprzedawane na różne sposoby.

Możesz np. dodać swoje zdjęcia do serwisów takich jak Twenty20, gdzie marki i wydawcy mogą je kupić.

Fotki możesz także umieszczać na fizycznych produktach (kubki, koszulki, itp.).

Usługi takie jak Printful czy Teelaunch, pozwolą Ci umieścić swoje zdjęcia np. na plakatach, etui telefonów, poduszkach itp.

Mało tego – zadbają także o realizację zamówień i obsługę klienta. Więc na Twojej głowie, jest „tylko” zadbanie o sprzedaż tych produktów. No ale tutaj, kłaniają się ogromne możliwości Instagrama…

W wielu różnych biznesach – to, co na początku robione było hobbystycznie, stało się z czasem prawdziwą maszynką do robienia pieniędzy (a przynajmniej dla niektórych).

Podobnie jest z Instagramem – wrzucanie fotek dla zabawy, może się z czasem przerodzić w dobry sposób na zarabianie.

Jak zdobyć followersów na Instagramie?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z Instagramem i wysyłasz zdjęcia, które „lajkuje” tylko garstka znajomych, szybko możesz się zniechęcić.

Kluczem do sukcesu na Insta, nie jest tylko zbieranie coraz większej grupy obserwujących.

Sztuką jest zgromadzenie followersów aktywnych, zaangażowanych, wchodzących w interakcje. Jak to zrobić?

Darmowe sposoby na zdobycie obserwujących:
 • Używaj hashtagów, które są popularne i znane: #instafollow, #l4l (like for like), #tagforlikes czy #followback.
 • Zorganizuj konkurs i umieść zdjęcie promujące go. Warunkiem wzięcia w nim udziału, będzie polubienie fotki konkursowej.
 • Promuj swój profil Insta również na innych mediach społecznościowych.
 • Lajkuj i komentuj zdjęcia innych użytkowników na Instagramie.
 • Używaj popularnych hashtagów, wtedy zwiększasz szansę na pojawienie się w wyszukiwarce.
 • Umieszczaj zdjęcia w godzinach: 14:00-15:00 oraz 17:00-18:00.
 • Stawiaj na jakość a nie ilość. Dbaj o atrakcyjność fotek, brzydkich nikt nie będzie chciał lajkować.
 • Wypełnij swój cały profil (bio), dołącz odpowiednie słowa kluczowe, hashtagi, a także link do swojej strony.
 • Zadawaj pytania w podpisach zdjęć – to znakomity sposób na interakcje obserwujących.
 • Dodawaj posty w niedziele – jest to dzień, w którym umieszczane jest statystycznie najmniej zdjęć (szansa na to, że akurat Twój post będzie bardziej widoczny).
 • Konsekwencja przede wszystkim – nie zaniedbuj swojego konta, wykazuj na nim aktywność.
 • W podpisach zdjęć, używaj zawołań do działania – np.”Daj mi znać, co myślisz w komentarzach”.
 • Obserwuj sugerowanych Ci użytkowników. Przejdź do ustawień, kliknij „Znajdź i zaproś znajomych”, a następnie „Sugerowani Użytkownicy”.
 • Śledź wszystkich znajomych z Facebooka na Instagramie. Przejdź do swojego profilu i kliknij na ikonę 3 kropek (w prawym górnym rogu ekranu). Wybierz „Znajdź znajomych”, a następnie „Znajdź znajomych na Facebooku”.
 • Użyj geotagowania, zwłaszcza jeśli prowadzisz lokalną działalność gospodarczą.
 • Wypróbuj programu Latergramme, aby rozplanować dodawanie postów.
 • Połącz kilka zdjęć w jeden kolaż – możesz to zrobić np. za pomocą narzędzia PicFrame.
 • Poproś jakiegoś wpływowego instagramera, aby wspomniał lub otagował Twój produkt (jeśli wiesz, że z niego korzystał).
 • Umieszczaj zdjęcia, które zawierają coś niebieskiego. Niektóre badania sugerują, że takie fotki są o 24% bardziej lubiane niż zdjęcia pomarańczowe lub czerwone.
 • Używaj twarzy na zdjęciach – takie fotki mają o 35% więcej lajków.
 • Dodawaj posty w środku tygodnia – wtedy użytkownicy są najbardziej zaangażowani.
 • Użyj słowa „komentarz” w podpisach zdjęć.
 • Oznaczaj osoby na zdjęciach.
 • Utwórz markowy hashtag (jeśli sprzedajesz własne produkty).
 • Dziel się zdjęciami „zza sceny” – pokaż, że za Twoją marką, kryją się prawdziwi ludzie.
 • Promuj swoje konto na Instagramie dla subskrybentów poczty e-mail (okresowy newsletter).
 • Promuj swoją nazwę użytkownika na materiałach marketingowych: vlepki, karty produktów, itp.
 • Opowiadaj historie (użyj do tego podpisów do zdjęć) – to zwiększy interakcje followersów i chętniej będą się dzielić opowiadaniem z innymi.
 • Jeśli brałeś udział w wydarzeniu na żywo i robiłeś zdjęcia, oznacz dobrze znanych instagramerów.
 • Edytuj swoje zdjęcia – przycinaj, dodawaj ramki, efekty, itd.
 • Organizuj wspólne promocje z innymi użytkownikami (działającymi w podobnej niszy).
3.9/5 - 21 głosów