STRONA GŁÓWNA » JAK KOPAĆ KRYPTOWALUTY?

JAK KOPAĆ KRYPTOWALUTY?

Wiele osób zastanawia się jak kopać kryptowaluty. I czy możliwe jest kopanie kryptowalut na komputerze / telefonie / laptopie. Sprawdźmy zatem, jakie mamy możliwości.

Kryptowaluty od pewnego czasu zawładnęły wyobraźnią milionów ludzi. Wszystko przez docierające z różnych źródeł informacje o ogromnych zyskach osób, które kilka, kilkanaście lat temu zdecydowały się na inwestycję w kryptowaluty.

Przez to duża część osób zapragnęła również owe kryptowaluty posiadać. Jednym z popularniejszych sposobów na ich zdobycie jest kopanie kryptowalut. Przyjrzyjmy się zatem, jak wygląda pozyskiwanie cyfrowego pieniądza.

Na czym polega kopanie kryptowalut?

W przypadku określenia „kopanie kryptowaluty” czasownik „kopanie” nie należy traktować dosłownie. Nie ma on bowiem praktycznie nic wspólnego z pracą, jaką zajmują się górnicy w prawdziwych kopalniach.

Oczywiście, analogia pomiędzy jednym a drugim jest mocno widoczna, gdyż w obu przypadkach chodzi o pozyskiwanie cennego kruszcu.

Mając na myśli „kopanie kryptowaluty” tak naprawdę mamy na myśli czynność, polegającą na dołączeniu nowego bloku do sieci kryptowaluty, znanej jako blockchain.

Owe bloki są przestrzenią, w której dochodzi do transakcji. Za wykonywanie tej czynności dostaje się nagrodę w postaci kryptowaluty.

Do kopania kryptowaluty potrzebna jest natomiast „koparka kryptowalut”. Na dobry początek wystarczy przeciętny komputer, posiadający dostęp do internetu.

Ale chcąc zacząć na poważnie kopać kryptowaluty, trzeba zainwestować w specjalny sprzęt, który będzie posiadał na tyle dużą moc obliczeniową, by obliczać hash (skomplikowane zadanie kryptograficzne).

Czy kopanie kryptowalut jest legalne?

Część osób może też zastanawiać się nad kwestią, czy kopanie kryptowalut jest legalne.

W zdecydowanej większości krajów jest to czynność legalna. Polska również do tych krajów należy. Do krajów, które tego zabraniają, można zaliczyć m.in.: Egipt, Boliwię czy Pakistan.

Jak zacząć kopać kryptowaluty?

Obecnie kopaniem kryptowaluty zajmują się w dużej części wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, posiadające stworzone do tego serwerownie.

Powodem takiego stanu rzeczy jest rosnąca trudność w wydobyciu danej kryptowaluty, a co za tym idzie również opłacalność przeprowadzenia takiej operacji.

W przedsiębiorstwach, posiadających stworzone do tego hale, w których umieszczone są tysiące koparek kryptowaluty, operacja, mimo ogromnego zużycia prądu, w dalszym ciągu pozostaje na opłacalnym poziomie.

Jedną z metod na skuteczne wydobywanie kryptowaluty jest dołączenie do mining pool. To określenie grupy „górników”, którzy w celu bardziej opłacalnego sposobu pozyskiwania kryptowaluty, łączą wspólnie swoje siły.

W przypadku otrzymania nagrody jest ona dzielona pośród całej grupy. To, ile kto dostanie, jest zależne od mocy obliczeniowej, jaką zapewniła dana osoba.

Dostać się do takiego zrzeszenia można poprzez aplikację, łączącą się z Poolem.

Jedną z takich aplikacji jest MinerGate. Niestety, ale od jakiegoś czasu, aplikacja MinerGate, jak i inne podobne aplikacje zostały wycofane ze sklepu GooglePay.

Ma to związek z nową polityką firmy. Na korzyść kopania przez aplikację przemawia fakt, że jest ona łatwa w użytkowaniu, a także posiada przejrzysty interfejs.

Dodatkowo kopanie przez aplikację nie wymaga od „górnika” specjalistycznej wiedzy o kryptowalutach.

Należy jednak podkreślić wady, jakie wiążą się z tą metodą. Jedną z nich są wysokie opłaty transakcyjne przy wpłatach i wypłatach.

Kolejną metodą kopania kryptowalut jest tzw. Cloud Mining, czyli kopanie kryptowalut w chmurze.

Polega ona na zainwestowaniu odpowiedniej kwoty w ofertę danej firmy, zajmującej się kopaniem kryptowalut, która następnie co miesiąc, wypłaca nam część wykopanego urobku.

Owa metoda wiąże się jednak ze sporym ryzykiem, gdyż nigdy nie wiadomo, czy dana firma nie okaże się być zwykłym scamem, który po jakimś czasie „rozpłynie się” magicznie w powietrzu razem ze wszystkimi wpłaconymi pieniędzmi.

Trzeba być świadomym tego ryzyka, jeśli już zamierzamy skorzystać z tej metody.

Wadą tego sposobu jest również to, że nie mamy wglądu w realną ilość środków, które dodatkowo mogą ulec defraudacji.

Jakie jednak są zalety takiego rozwiązania? Przede wszystkim możemy, dzięki temu zaoszczędzić znaczne ilości pieniędzy na sprzęcie do kopania. Poza tym również nie musimy znajdować miejsca na koparkę.

Trzecią metodą jest kopanie za pomocą koparek kryptowalut.

Osoby, które chcą skorzystać z tego rozwiązania, muszą być gotowe na zakup specjalnego sprzętu, co rzecz jasna wiąże się z wysokimi kosztami.

Oczywiście można po jakimś czasie ów sprzęt odsprzedaż, gdy nie będzie on nam już potrzebny. Niezbędne jest również posiadanie dodatkowej wiedzy w zakresie obsługi takiej koparki.

Trzeba być także gotowanym na to, że ów sprzęt wydziela duże ilości ciepła. Jedną z najistotniejszych zalet kopania za pomocy własnej koparki kryptowalut jest fakt, że to my sami jesteśmy, osobą całkowicie decyzyjną w zakresie zarządzania własną „kopalnią”.

Ciekawą metodą jest także kopanie systemem Proof Of Stake.

Czynnikiem, jaki trzeba jednak spełnić, aby móc korzystać z tej metody jest posiadanie odpowiedniej ilości monet w jednej z kryptowalut.

Wymagane jest w związku z tym również posiadanie „portfela”, czyli specjalnego konta. Dobrym pomysłem jest postawienie bądź wynajęcie serwera. Nagroda dla górnika jest obliczana na podstawie posiadanej przez niego ilości kryptowalut.

W celu uniknięcia sytuacji, w której to najbogatszy zawsze uzyskuje nagrodę, zdecydowano się na zastosowanie losowania. Czasami losowanie jest związane z oceną wieku monet. Aby zdobyć monety, można także udostępniać pojemność dysku.

„Górnicy”, którzy wybiorą metodę kopania systemem Proof Of Stake, mogą liczyć na dosyć niskie koszty początkowe, a także na niskie koszty energii. Fakt, że sieć jest mniej zdecentralizowana, sprawia, że jest ona bardziej podatna na ataki, a co za tym idzie, jest ona po prostu mniej bezpieczna dla „górników”.

Kopanie kryptowalut na komputerze / telefonie / laptopie

Ciekawą opcją dla osób pragnących rozpocząć kopanie, ale niemających środków na kupno drogiego sprzętu, jest kopanie Bitcoina za pomocą przeglądarki.

Kopanie kryptowalut

Jak zacząć kopać Bitcoina (BTC)?

  1. Ściągnij przeglądarkę na swój komputer / telefon / laptop i uruchom.
  2. Suwakiem ustaw prędkość kopania.
  • Przeglądarki nie musi się używać do przeglądania internetu, może działać w tle i kopać Bitcoina.
  • Im mocniejszy sprzęt, na którym przeglądarka kopie, tym większy urobek – najlepiej posiadać PC gamingowy.
  • W przypadku problemów ze ściągnięciem / uruchomieniem przeglądarki, wyłącz na chwilę program antywirusowy – może traktować przeglądarkę, jako oprogramowanie z nieznanego źródła.
  • Wypłatę można zlecić na swój dowolny portfel kryptowalutowy.
  • Realizacja wypłaty trwa zazwyczaj do 3 dni roboczych.

Zarobki na kopaniu kryptowalut - BTC

Kopanie kryptowalut – wybór koparki

Bitcoin to zdecydowanie najpopularniejsza kryptowaluta, o której słyszał praktycznie każdy. Dawniej do jej wydobywania używane były zwykłe komputery osobiste.

W dalszej fazie wykorzystywano do tego celu karty graficzne, a obecnie korzysta się z koparek ASIC (Application-Specific Integrated Circuit chips).

Koparki ASIC zostały specjalnie stworzone do tego, aby podtrzymywać sieć Bitcoin, a także inne kryptowaluty, które zostały stworzone o ten sam algorytm.

Oprócz koparek ASIC wyróżnia się także koparki GPU oraz koparki CPU.

GPU to urządzenia z kartą graficzną, które mogą się ze sobą łączyć, zwiększając automatycznie hash rate, czyli szybkość obliczeń.

Dodatkowo są one w stanie się przeprogramować, dzięki czemu koparki GPU mogą wydobywać różne kryptowaluty.

Koparki CPU to natomiast procesory centralne.

Koparki ASIC mają ponadto taką przewagę nad koparkami GPU oraz CPU, że są one od nich mniejsze oraz cichsze.

Wadą jest natomiast to, że nie mogą one zostać przeprogramowane, przez co kopanie innej kryptowaluty, przy jego pomocy jest niemożliwe.

Wyróżnić można jeszcze koparki FPGA, czyli programowalne macierze bramek. W porównaniu do koparki ASIC, są one jeszcze mniejsze i cichsze, a ponadto można je przeprogramować.

Na korzyść koparki ASIC przemawia jednak fakt, że jest ona wydajniejsza i posiada niższy hash rate.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że koparka FPGA może być przez to bardziej opłacalna, gdyż wiąże się to z mniejszym zużyciem prądu.

Przy wyborze odpowiedniej koparki należy skupić się na parametrach hash rate, czyli parametrach, określających wydajność sprzętu.

Określa on dokładnie ile prób na sekundę, podjęła maszyna, aby rozwiązać blok. Warto też zwrócić uwagę na parametry, związane z ceną oraz energią elektryczną.

Pomocne w wyborze właściwego sprzętu mogą okazać się opinie „górników”, którzy już z danego sprzętu mieli okazję skorzystać. Koszt zakupu takiej koparki może wynosić od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych.

Czy wszystkie kryptowaluty można kopać?

Większość osób, gdy słyszy pojęcie kryptowaluta, ma na myśli Bitcoin. Jednakże Bitcoin nie jest jedyną kryptowalutą, która jest dostępna na rynku, chociaż większa ich część jest na nim wzorowana.

W sumie można wyróżnić ponad 1500 kryptowalut. Część z nich jest niemożliwa do samodzielnego pozyskiwania. Wśród kryptowalut, które są możliwe do kopania, można wyróżnić m.in.: Monero (XMR), Litecoin (LTC), a także Ether (ETH).

Natomiast do kryptowalut, których nie można kopać, trzeba zaliczyć: Ripple (XRP), Solana (SOL), Avalanche (AVAX), Polkadot (DOT) oraz Cardano (ADA).

Czy kopanie kryptowalut jest opłacalne?

Kopanie kryptowaluty może być opłacalne, ale jedynie pod 2 warunkami: będzie to mniej popularne krypto oraz szczęśliwie jej cena zacznie iść w górę.

W przypadku tych najpopularniejszych kryptowalut ich wydobywanie nie jest zbytnio opłacalne dla pojedynczych osób. Tym bardziej, jeśli jako koparkę kryptowalut posiadają domowy komputer z przeciętną kartą graficzną.

A poza tym, nawet w przypadku odszyfrowania nagłówka bloku i zgłoszenia się po nagrodę, istnieją małe szanse, że dana osoba ową nagrodę rzeczywiście dostanie.

Może na nią liczyć bowiem jedynie ten, który jako pierwszy zgłosi odszyfrowanie nagłówka bloku. W pojedynku z całą grupą ludzi, którzy dzielą się wspólną mocą obliczeniową, szanse takiej pojedynczej jednostki są raczej znikome.

Trzeba też wspomnieć o tym, że z czasem nagroda ulega zmniejszeniu. Taki proces określa się angielskim słówkiem „halving„. Ów zjawisko można zaobserwować na przykładzie Bitcoina.

Dołączenie kolejnego bloku do sieci wiąże się z otrzymaniem nagrody w wysokości 6,25 BTC. Nagroda ulega zmniejszeniu, co 210 tys. bloków.

Jak kopać kryptowaluty – podsumowanie

Kopanie kryptowalut to legalny i ciekawy sposób na wzbogacenie się. Istnieje kilka metod, które pozwalają na skuteczne wydobywanie kryptowalut.

Warto dokładnie przemyśleć swoją decyzję, zanim postanowi się zostać „górnikiem”. Przede wszystkim dlatego, że nie zawsze jest to biznes opłacalny.

Dla osób, posiadających słaby sprzęt, działających w pojedynkę, może nie być to opłacalny biznes. Należy zatem podejść do tego z chłodną głową, po przeanalizowaniu wszystkich argumentów za i przeciw.

5/5 - 2 głosów